Tradycje muzyczne w dzielnicy Główna istnieją od dawna. Warto wspomnieć Święto Pieśni, czyli ogólnopolski zjazd chórów na Głównej w 1932 roku. Staraliśmy się również nawiązać do działającego chóru im. Surzyńskiego w latach dwudziestych. Wspólne śpiewanie ma działanie jednoczące wspólnotę. Wykorzystaliśmy istniejący prężnie działający klub seniora i zaprosiliśmy do wspólnego śpiewania. Wybór środy oraz godziny 17.30 jest podyktowany spotkaniami chóru. Staraliśmy się wpisać w “grafik”, ponieważ klub oraz osoby do niego uczęszczające są bardzo aktywne przez co mają nomen omen mało czasu wolnego. Propozycje spotkań w innych terminach zazwyczaj spotykały się z wieloma zastrzeżeniami np. opieka nad wnukami, konieczność cotygodniowych wyjazdów do innej części miasta, czy wcześniej zaplanowane zajęcia w ramach klubu.
Seniorów poznaliśmy w trakcie warsztatów w ramach Off Opery 2018. Obserwujemy relacje, które się między nimi dzieją. Cieszą nas nowe związki między wdowcami. Co ważne, mimo regularności spotkań są panie, które przychodzą wyłącznie w parze, jeżeli jedna nie może druga się nie pojawia. Pomimo śpiewaczej wspólnoty, w grupie 8 osobowej istnieją mniej lub bardziej dominujące charaktery, które potrafią “popsuć” próbę. Cieszy nas również to, że seniorzy uczestniczą we wszystkich wydarzeniach publicznych jak potańcówki czy pod_wieczorki. Dodatkowo, kiedy nie mieliśmy siedzimy zawsze mogliśmy liczyć na ich wsparcie, podzielenie się salą. Zarówno prowadzący jak i uczestnicy w trakcie spotkań, które odbywają się regularnie od maja wypracowali wspólnie scenariusz zajęć. Z tygodnia na tydzień seniorzy stawali się mniej ulegli względem proponowanych utworów. Swoisty bunt nastąpił przy jednym z utworów Marka Grechuty, którego wykonania odmówili (“nie znam i nie chce poznać”, “nie podoba mi się”). Zarówno prowadzący jak i uczestnicy znaleźli utwory przy których czuli się najlepiej, czyli pieśni i przyśpiewki biesiadne. Okazało się, że przede wszystkim znają tekst oraz co więcej mogą pracować nad techniką wokalną, ponadto mieli wrażenie bezpieczeństwa wykonując te utwory. W chwili obecnej chór pracuje nad utworami tematycznymi - patriotycznymi (listopad) oraz świątecznych (grudzień). Niewątpliwą wartością cotygodniowych spotkań była publiczna prezentacja nauczonych utworów podczas Dnia Sąsiada. Seniorzy wykonali oraz zaprosili do wspólnego śpiewania publiczność obecną w trakcie trwania festynu. Było to dla nich pierwsze wystąpienie publiczne, przed którym bardzo się denerwowali, jednak wszyscy zarówno prowadzący jak i uczestnicy byli zadowoleni z efektu. Pomimo braku sceny - która onieśmiela oraz zaproponowania przyjaznej formy “otwartej próby chóru” wszyscy byli bardzo poruszeni i przejęci możliwością zaprezentowania się przed innymi mieszkańcami Głównej.
Dzień Sąsiada ☆ Fyrtel_Główna FINAŁ
Cała sala śpiewa z nami... czyli wspólne muzykowanie z chórem seniorek i seniorów | koncert
Projekt Fyrtel_Główna został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz budżetu Miasta Poznania.