Stowarzyszenie Młodych Animatorów Kultury od trzech lat realizuje projekt artystyczny, który ma przybliżać muzykę poważną, a w szczególności operę mieszkańcom Poznania oraz Wielkopolski. Wybraliśmy min. Główną, ze względu na miejsce zamieszkania jednego z naszych członków. Jego wstępna obserwacja wskazała na to, że w dzielnicy niewiele się dzieje. Odszukał osoby, które angażują się w życie społeczności lokalnej, dzięki czemu skontaktował się z Klubem Seniora oraz panią dyrektor ze Szkoły Podstawowej. W efekcie zrealizowaliśmy na Głównej projekt: Śpiewy historyczne, który kuratorowali: Daniel Stachuła i Ewelina Chatłas
Był to cykl działań warsztatowych poświęconych utworom wokalnym do słów Juliana Ursyna Niemcewicza powstałych na przełomie XVIII i XIX wieku. Pieśni konstruują muzyczno-literacką narrację dotyczącą kształtowania się wspólnoty narodowej Polski. Podczas tygodniowych działań w poznańskiej dzielnicy Główna realizowane były warsztaty etnografii dźwięku, scenariopisarskie i fotograficzne. Efektem warsztatów była multimedialna wystawa łącząca dźwięk, obraz i tekst! Finał projektu – otwarcie multimedialnej wystawy dźwięku, obrazu i słowa – odbył się 24 września 2018 roku na Głównej w Poznaniu. Efekty warsztatów został wydany w formie broszury edukacyjnej, zawierającej fragmenty literackie, sceny dramatyczne, teksty programowe oraz fotografie z przeprowadzonych warsztatów
Projekt sfinansowany został z budżetu: Ministerstwa Kultury, Miasta Poznań oraz Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu
Program napisany oraz skierowany do społeczności lokalnej na Głównej. Odpowiada na potrzeby mieszkańców związane z życiem kulturalnym w najbliższym otoczeniu - dzielnicy. Program realizowany był we współpracy z mieszkańcami, którzy podczas kreatywnych podwieczorków (rozmów i dyskusji i ofercie kulturalnej) proponowali różnorodne formy aktywności społecznej, artystycznej i kulturalnej. Zrealizowane działania miały charakter cykliczny.
warsztaty chóralne dla seniorów,
I szyli długo i szczęśliwie...- cykl warsztatów rękodzielniczych i kostiumograficzno-scenograficznych
art/science - cykl interdyscyplinarnych warsztatów naukowo-artystycznych
potańcówki plenerowe: Potańcówka Świętojańska, Wesele i Poprawiny
otwarty koncert chóru seniorek i seniorów
Porozmawiajmy! Temat: Główna - cykl warsztatów storytellingowych oraz spacerów po dzielnicy Główna
Potańczmy towarzysko! - cykl warsztatów antropologiczno-dźwiękowych i tanecznych
Teatr na Głównej- cykl warsztatów teatralnych oraz cykl spektakli teatru Kamishibai
Kreatywne podwieczorki - otwarte spotkania z mieszkańcami dzielnicy
Festyn / finał projektu Fyrtel_Główna: pokazy pracy uczestników cykli warsztatów chóralnych, I szyli długo i szczęśliwie..., art/science, Porozmawiajmy! temat: Główna, Potańczmy towarzysko!, Teatr na Głównej.
Projekt Fyrtel_Główna został dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz budżetu Miasta Poznania.